Pagina inizialeNotizieAvusturya'da Covid-19 Tedbirleri Kalkıyor Mu?

Avusturya’da Covid-19 Tedbirleri Kalkıyor Mu?

Dünya’da hala devam eden Covid-19 salgınları can almaya devam ediyor. Tedbirler bazı ülkelerde hala sıkı bazı ülkelerde ise tedbirler gevşetiliyor. Avusturya ise tedbirleri gevşeten taraf. Avusturya’da Omicron varyantındaki artışa rağmen hükümet, şubat ayı süresince kademeli olarak Covid-19 tedbirlerini azaltma kararı aldı.

Başbakan Nehammer, vaka sayılarındaki ciddi artışa rağmen hastanelerde tedavi gören ve yoğun bakım hasta sayılarının stabil olduğunu, bu nedenle bazı tedbirlerin kaldırılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Avusturya’da Başbakan Karl Nehammer, beraberindeki heyetle düzenlediği basın toplantısında, salgına ilişkin yeni kararları kamuoyuyla paylaştı.

Okullarda uygulanan Covid-19 tedbirlerine yönelik de değişikliklerin yapılacağını aktaran Nehammer, ilgili bakanların yeni düzenlemeleri kamuoyuyla gelecek hafta paylaşacağını söyledi.

Aşısızlar için de kısıtlamaların azaltılacağını söyleyen Nehammer, ülkede 5 Şubat’tan itibaren restoran ve mağazaların çalışma saatlerinin gece yarısına kadar uzatılabileceğini ve etkinliklere katılabilecek kişi sayısının da 25’ten 50’ye çıkarılacağını belirtti. Artan vaka sayılarına rağmen hastaneye yatışların düşük seviyede seyrettiğini ifade eden Nehammer “Bu zor durumda her şeye rağmen iyi olan şeyler var. Hastane ve yoğun bakım yataklarının sayısı çok iyi bir seviyede. Artık insanlara nefes aldıracak, yeni umutları artıracak bir konumdayız” dedi.

Buna göre, 5 Şubat’tan itibaren yeme içme sektöründeki kapanış saatleri 22.00’den 24.00’e uzatıldı.

Alışveriş merkezleri ve mağazalarda zorunlu aşı ve hastalığı geçirmiş olma kuralı 12 Şubat’ta yürürlükten kaldırılacak. 19 Şubat’tan itibaren de yeme içme ve turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelere negatif sonuçlu PCR testle giriş yapılabilecek.

Testler 48 saat geçerli olurken, yeni düzenlemeler kapsamında oturma alanı bulunmayan kapalı alanlarda 50 kişinin bir araya gelmesine izin verilecek. Bu düzenleme, özellikle düğün ve benzeri etkinlikler için kolaylık sağlayacak.

Avusturya’da son 24 saatte 34 bin 748 yeni vaka görülürken, vaka sayısı 1 milyon 801 bin 40’a yükseldi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 16 artarak 14 bin 77’ye çıktı.

Yetkililer, son 24 saatte tespit edilen vaka sayısının “cumartesi günü için kayıtlara geçmiş en yüksek günlük vaka sayısı” olduğunun altı çizdi.

TEDBİRLERE KARŞI GÖSTERİ DÜZENLEDİ

Başkent Viyana’da da 10 bine yakın gösterici Covid-19 tedbirlerini protesto etti.

Viyana Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Covid-19 kurallarına uymayan bazı göstericilere cezai işlem yapılırken, polise mukavemet gösteren protestocuların da gözaltına alındığı bildirildi

ŞUBAT AYINDA COVİD-19 ZİRVEYE ULAŞACAK

Basın toplantısında söz alan Halk Sağlığı Genel Müdürü Katharina Reich, Omicron mutasyonunun daha az ciddi sonuçlara yol açması nedeniyle hastanelerdeki baskının hafiflediği söylerken, Omicron mutasyonunun 7-9 Şubat’ta zirveye ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Ülkede 12 Şubat’tan itibaren aşısız ve iyileşmiş kişilerin zorunlu olmayan mağazalara girmesini engelleyen “2G kuralları” da kaldırılacak.

Autore

Classe Novanta3, Fondatore di TrgtKLS. Appassionato in Sec IT & Tech. Expert per l'amministrazione web server e supporto in Back-&, ottimizzazione e manutenzione di esso. • Metà Free e Metà Freelancer • mail@trgtkls.org

Articoli correlati

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *