Pagina inizialeAPPLEDünya Markası Apple 2022'de Rekor Kıracak!

Dünya Markası Apple 2022’de Rekor Kıracak!

Apple 2022 yılının ilk çeyreğinde rekor satış gerçekleştirdi. Bu yıl böyle devam ederse Apple 2022’de rekor bi satışa imza atacak.

Küresel teknoloji dev iApple çip tedariğinde görülen sıkıntıları aşarak 28 Ekim 2021’de başlayıp, 25 Aralık 2021’de biten 2022 mali yılının ilk çeyreğinde rekor satış gerçekleştirdi.

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük şirketi olan Apple, mali yılın ilk çeyreğinde satışlarını yüzde 11 artırarak 123,9 milyar dolara ve net karını 34,6 milyar dolara çıkardı. Hisse başına kâr ise 2,10 dolar oldu.

APPLE ŞİRKETLERİNİ ÇOK İYİ YÖNETTİ

Analistler, piyasa değerine göre dünyanın en büyük şirketi olan Apple’ın fabrikaların kapatılması ve salgın hastalık nedeniyle sevkiyatlarda gecikmeler gibi tedarik zincirinde görülen sıkıntıları benzer şirketlerden daha iyi yönettiğini aldığını söyledi.

Apple’ın hisseleri borsa kapanışının sonrasında görülen işlemlerde yaklaşık yüzde 5 yükselerek yıllık kayıplarını telafi etti. Kazanımlar, şirketin metaverse’deki artırılmış gerçekliğe ilişkin hedeflerine işaret etmesinin ardından gerçekleşti.

iPHONE SATIŞLARINDA ARTMA, iPAD SATIŞLARINDA AZALMA

Apple yöneticileri çip tedariğinde görülen sıkıntıların çoğunlukla ürünlerinin eski modellerini etkilediğini ve özellikle iPad satışlarını yavaşlattığını belirtti.

Bu çeyrekte 2020 yılının aynı dönemine göre Apple,İPhone satışlarını yüzde 9 artırarak 71,6 milyar dolara çıkardı. iPad satışları ise yüzde 14 azalarak 7,25 milyar dolar oldu.

ÇİN’DE EN ÇOK SATILAN APPLE

Apple, rakip şirketler rekabetçi teklifler üretmek için uğraşırken, Çin’de en çok satan dört telefonun da iPhone modelleri olduğunu açıkladı.

Araştırma şirketi Counterpoint Research’ün Çarşamba günü yayımladığı rapora göre, Apple Çin’de altı yılda ilk kez en çok satış gerçekleştiren şirket oldu.

Apple, brüt kar marjları ile yaklaşık yüzde 43,8’e yükselerek 34,63 milyar dolarlık net gelir bildirdi. Çeyreklik geliri 123,9 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmakla kalmadı, aynı zamanda iPhone, Mac ve giyilebilir cihaz satışından da her zamankinden daha fazla para kazandı. Geçen yıl bu zamanlar şirket, o zamanlar yeni bir rekor olan 111 milyar dolarlık bir gelir bildirmişti.

Geçen çeyrekte de, yeni Macbook’ları piyasaya sürmeden önce Mac’leri satarak gelir elde etmişti.

Apple’ın bu yıl iPhone’lardan elde ettiği gelir (71,6 milyar dolar), küresel tedarik kısıtlamalarına rağmen, geçen yıla göre (65,6 milyar dolar) kayda değer bir artış. Kendi M1 silikon çiplerine geçişin etkisiyle, Mac gelirleri bir önceki yıla göre 2 milyar dolardan fazla artarak rekor 10.9 milyar dolara ulaştı.

Finans Direktörü Luca Maestri, şirketin kazançlarına ilişkin olarak, son altı çeyreğin “Mac için şimdiye kadarki en iyi altı çeyrek” olduğunu ve M1 destekli cihazların “rekor sayıda ” satışları sayesinde büyük çoğunlukla gelir elde edildiğini söyledi. Şirket tüm kısıtlamalara ve küresel anlamda yaşanan kıtlık problemlerine rağmen rekor üzerine rekor kırıyor. Bu şekilde devam ettiği sürece teknoloji devi 2022 yılında kendine rakip tanımayacaktır.

Autore

Classe Novanta3, Fondatore di TrgtKLS. Appassionato in Sec IT & Tech. Expert per l'amministrazione web server e supporto in Back-&, ottimizzazione e manutenzione di esso. • Metà Free e Metà Freelancer • mail@trgtkls.org

Articoli correlati

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *