Pagina inizialeNotiziePyelonefrit nedir, belirtileri nelerdir?

Pyelonefrit nedir, belirtileri nelerdir?

                                                  PYELONEFRİT

Piyelonefrit böbreğin (Eski Yunanca nefros) piyelumuna (pelvisine) ulaşmış bir yükselen idrar yolu enfeksiyonudur. Eğer enfeksiyon ciddi ise “ürosepsis” terimi ile eşanlamlı olarak kullanılır (sepsis, enfeksiyon nedeniyle meydana gelen bir sistemik enflamasyon tepki sendromudur). Pyelonefrit hastalığı, aynı zamanda böbrek enfeksiyonu olarak da bilinen önemli bir rahatsızlıktır. Böbrek üzerinde meydana gelen iltihaplar kan ile ulaşım sağlıyor. Bu sayede idrar yolundan ve lenfatik ismi verilen alandan gelir. Böbreklerde yer alan etli bölüme gelir ve buraya boşalır. Bu enfeksiyonun böbreğe yerleşmesi halinde ise, kişilerde idrarda yanma, idrar yaparken sızlama ya da kusma gibi rahatsızlıklar görülür.

Pyelonefrit etiyolojisi; E.coli, gebelik, obstrüksiyon, İdrar yollarının travması, kateter, septisemi ,DM ,Analjezik alışkanlığı ,Hipertansif böbrek hastalığıdır.

Pyelonefrit patofizyolojisi; Akut piyelonefrit böbrek fonksiyonlarını geçici olarak etkileyebilir nadiren böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Pyelonefritin belirti ve bulguları;

  • Aşağı idrar yolları enfeksiyon belirti ve bulguları .
  • Ateş 38 derecenin üzerine çıkar .
  • Yorgunluk .
  • Kostavertebral bölgede künt özellikte yan ağrısı .
  • Vertebral kostalarda hassasiyet . •
  • Lökositoz.
  • BUN ve kreatinin yükselmesi.
  •  Pyelonefrit hastalığının en önemli belirtilerinden birisi de sırt ağrısıdır. Sırt ağrıları, kişilerde farklı şiddetlerde ortaya çıkar. Bunlar dışında böbrek üzerinde ya da bel bölgesindeki meydana gelen ağrılar da bu hastalığın semptomları arasında yer alıyor. 
  • Böbrek enfeksiyonu hastalığı olan kişilerde yüksek ateş görülme olasılığı çok yüksektir. Özellikle de belirli saatlerde artan ateş, bu hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Bu hastalığa yakalanan kişilerde genellikle de idrar yanması da meydana gelir. Lökosit biriminin yüksek çıkması da ciddi bir böbrek enfeksiyonuna işaret eden durumlar arasında yer alır.

Akut piyelonefritte hospitalizasyon(hastaneye yatma) ve yatak istirahati önemlidir.   Bulantı kusma dehidratasyon sepsis belirtileri yoksa tedavilerine evde devam edilir. Kan ve idrar örnekleri alınır. Antibiyotik başlanır sonuçlar çıkınca eğer tedaviye yanıt var ve kültürde üreyen mikroorganizma kullanılan antibiyotiklere duyarlı ise, başlanan tedaviye en az 1 hafta ya da ateş düştükten 3 gün sonrasına kadar devam edilir. Ardından 2 hafta daha oral antibiyotik tedavisi verilmelidir. Bol sıvı alması önerilir.  Ateş takibi yapılır.

Autore

Classe Novanta3, Fondatore di TrgtKLS. Appassionato in Sec IT & Tech. Expert per l'amministrazione web server e supporto in Back-&, ottimizzazione e manutenzione di esso. • Metà Free e Metà Freelancer • mail@trgtkls.org

Articoli correlati

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *