SpaceX Falcon 9 Roketi Ay’a Çarpıyor!!!

Home / Notizie / SpaceX Falcon 9 Roketi Ay’a Çarpıyor!!!
SpaceX Falcon 9 Roketi Ay’a Çarpıyor!!!

Uzmanlar, yaklaşık yedi yıl önce fırlatılan Elon Musk’un kurucusu olduğu SpaceX Uzay hizmetleri şirketi’nden fırlatılan SpaceX Falcon 9 roketinin Ay ile çarpışmaya yakın olduğunu söylüyor.

Gök bilimciler, neredeyse yedi yıl önce uzaya fırlatılan bir SpaceX roketinin mart ayının başında Ay’a çarpma yolunda olduğunu açıkladı.

İlk olarak Derin Uzay İklim Gözlemevi’ni kurmak için Florida’dan 2015’te fırlatılan Falcon 9 roketi, kontrolden çıkarak yıllardır karmaşık bir yörüngede seyrediyor.

Dünya’ya dönecek yakıtı olmadığı için 2015’ten beri uzayda savrulan Falcon 9, kontrolden çıkarak Ay’a çarpan ilk roket olacak. Dört tonluk roketin Ay’ın yüzeyinde küçük bir krater oluşturacağı belirtiliyor.

AY’A DOĞRU İLERLİYOR!

Dünya atmosferine geri dönmek için yeterli yakıta sahip olmayan Falcon 9, ayrıca Dünya-Ay çekiminden kaçmak için gerekli enerjiden de yoksun.

Uzay gözlemcileri, roketin 4 Mart’ta Ay’a çarpacağına inanıyor. Ancak bu çarpışma, tahmin edebileceğiniz gibi oldukça küçük olacak ve Ay’ın uzak tarafında gerçekleşeceği için Dünya’dan bile görülemeyecek.

Bu ayın başlarında; Dünya’ya yakın nesneleri, asteroitleri ve kuyruklu yıldızları izlemek için yaygın olarak kullanılan Project Pluto yazılımını yazan Bill Gray, amatör ve profesyonel gök bilimcilere roketle ilgili ek gözlemler yapmaları için bir çağrı yaptı.

NASA‘nın Lunar Reconnaissance Orbiter ve Hindistan’ın Chandrayaan-2 uzay aracı da dahil olmak üzere, şu anda Ay’ın yörüngesindeki uydular, çarpışmaya dair çeşitli veriler toplayacak.

2009’da NASA, veri toplamak için kasıtlı olarak kullanılmış bir roketi Ay’a düşürmüştü. Ancak şimdiki çarpışma, ilk kez bir uzay donanımı parçasının istemeden Ay yüzeyine çarpacağı anlamına geliyor.

Elon Musk’a ait SpaceX şirketi tarafından Şubat 2015’te fırlatılan ve görevini tamamladıktan sonra kontrolden çıkan Falcon 9 roketinin 4 Mart’ta Ay’a çarparak infilak etmesi bekleniyor.

Dünya’ya dönecek yakıtı olmadığı için o tarihten beri uzayda savrulan Falcon 9, kontrolden çıkarak Ay’a çarpan ilk roket olacak.

Dört tonluk roketin Ay’ın yüzeyinde küçük bir krater oluşturacağı belirtiliyor.

Falcon 9, yaklaşık 1,5 milyon kilometrelik bir yolculuktan sonra uzaya bir hava durumu uydusu yerleştirilmişti. Bilim insanlarına göre roket yedi yıldır “kaotik bir rota” izliyor.

ABD’deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden gökbilimci Prof. Jonathan McDowell Güneş, Dünya ve Ay’ın yerçekimi gücüne maruz kalan roketin Ay ile çarpışma yörüngesine girdiğini belirterek “Roket bir ölü ve sadece yerçekimi kanunlarını takip ediyor” dedi.

Falcon 9, gökbilimciler tarafından “milyonlarca uzay çöpünden biri” kabul ediliyor.

Prof. McDowell “Son yıllarda yaklaşık 50 büyük nesne, uzayda kontrolden çıktı. Daha önce de Ay’a çarpma vakaları yaşanmış olabilir. Ama biz bunları tespit edemedik. Falcon 9 teyit edilmiş ilk vaka olacak” dedi.

Falcon 9’un Ay’la çarpışma rotasına girdiği uzay sitesi Ars Technica’da yazan gazeteci Eric Berger ve veri analisti Bill Gray tarafından tespit edildi.

Bill Gray, roketin Ay’ın ekvatoruna yakın bir noktaya çarpmasının beklendiğini söyledi.

2009’da aralarında Prof. McDowell’ın da bulunduğu bir grup gökbilimci daha küçük bir roketle Ay’a çarpma denemesi yapmış ve sensörlerden gelen verilerle krater incelenmişti.

Ancak bilim insanları Falcon 9’un Ay’a çarpmasından yeni bir şey öğrenemeyecek.

Lascia un commento

Lindirizzo email non verrà pubblicato, i campi obbligatori sono contrassegnati con *