Tesla’nın Satışları Artacak Mı?

Home / Notizie / Tesla’nın Satışları Artacak Mı?
Tesla’nın Satışları Artacak Mı?

Tesla Satışları Artıyor

Tesla şirketinin kurucusu Elon Musk, bu yıl şirketin satışlarının geçen yıla kıyasla yüzde 50’den fazla artmasını beklediklerini söyledi.

Tesla, Avrupa ve Çin’de satışların daha da artmasıyla karının geçen yıl altı kattan fazla artarak 5,5 milyar dolara yükseldiğini ve 19 yıllık tarihindeki en yüksek satışı gerçekleştirdiğini duyudu. Bununla birlikte, şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla’nın satışlarının bu yıl yüzde 50’den fazla artacağını söyledi. Ancak pandemiden kaynaklanan tedarik zinciri sorunlarının yıl boyunca üretimi tekrar kısıtlayacağı konusunda uyardı .Firmadaki satışlar, 2021’de müşterilere 936 binden fazla araç teslim ettiği için yüzde 71 artışla 53,8 milyar dolara yükselmişti.

Elektrikli araç üreticisi Tesla geçen yıl 5,5 milyar dolarlık kârla rekor kırmıştı. Şirketin satışları ise yüzde 71 artışla 53,8 milyar dolara çıkmıştı. Tesla geçen yıl 936 bin aracı sahiplerine teslim etti.

Şirket bu yılki büyüme beklentisinin geçen yılın altında kalmasında tedarik zinciri sorunlarının etkisi olduğunu söyledi. Elon Musk 2021’in Tesla ve elektrikli araçlar için “bir atılım yılı” olduğunu söyledi ve ekledi: “Yıl boyunca herkes gibi tedarik zinciri sorunlarıyla mücadele ederken büyümeyi başardık. 2022’de de büyümemizi kısıtlayacak ana faktör tedarik zinciri sorunları olacak. Fakat büyümenin yüzde 50’nin üzerinde olmasını bekliyoruz.”

Dünyanın dört bir yanındaki araç üreticileri çip kıtlığı başta olmak üzere tedarik zinciri sorunlarından etkilenirken Tesla, bundan daha az etkilenmeyi başardı.

Tesla araçlarında daha kolay bulunabilen çipleri kullanıyor ve hızla yeni yazılımlar hazırlayabiliyor. Bunu başaramayan rakipleri ise üretimlerini yavaşlatmak zorunda kalıyor.

Üretim kapasitesini artıracak

Öncelikle 2021’in son çeyrek raporlarına bakıldığında Tesla, 13.109 adet ürettiği Model S ve Model X modellerinden 11.750 adet teslim etti. Model 3 ve Model Y araçlarında ise 292.731 adet üretim yapılırken teslim edilen araçlar 296.850 adet oldu. Genel toplamda ise 2021 yılı 4. çeyreğinde toplam 305.840 adet araç üretilirken 308.600 araç teslim edildiği bildirildi.

2021 yılında Tesla, 930.422 aracın üretimini gerçekleştirdi. Teslim edilen toplam 936.172 aracın 911 binden fazlasını Model 3 ve Model Y araçları oluşturdu

Tesla birçok otomotiv üreticisine kıyasla bileşen tedarikinden daha az etkilendi ve yapılan açıklamalarla mevcut üretim kapasitesini artırmaya odaklanacağını duyurdu. Ayrıca Tesla, tam otonom sürüşle ilgili daha büyük adımlar atacaklarını belirtti.

YENİ FABRİKALAR

Üretime California’da başlayan ve bugün Texas’ta ve Çin’de üretim tesislerine sahip olan Tesla, Berlin’de de yeni bir fabrika inşa ediyor.

Köklü otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara odaklanmaya başladığı bir dönemde bu tesislerin Tesla’nın üretim kapasitesini önemli ölçüde artırması bekleniyor

Musk, Tesla’nın başka ülkelerde yeni fabrika planları olduğunu da söyledi ve ekledi:

“Tamamen otonom sürüşe sahip araçlar Tesla’nın en önemli kâr kaynaklarından biri olacak. Bir yazılım güncellemesiyle tamamen kendini sürebilir hale dönüşebilecek araç filoları, tarihteki en büyük değer artışını sağlayabilir.”

Wedbush Securities analisti Dan Ives, tedarik sorunlarının çözülmesi durumunda Tesla’nın satışlarının yüzde 10 ile yüzde 20 arasında artabileceğini söyledi.

Lascia un commento

Lindirizzo email non verrà pubblicato, i campi obbligatori sono contrassegnati con *